Новини

02.07.2018

Закон про аліменти: основні санкції проти боржників

Які обмеження передбачає закон

  Відповідно до новоприйнятого закону, розпочинає діяти спрощена процедура заборони виїзду за кордон для тих батьків, які понад 6 місяців сукупно не сплачують аліменти своїй дитині. Рішення про таку заборону має приймати Державна виконавча служба.

  Передбачені обмеження у праві користування транспортними засобами, у праві на полювання та використання зброї. Однак щодо обмеження користування авто передбачені винятки. Зокрема, ця санкція не буде застосовуватися, якщо неплатник заробляє на життя за допомогою транспортного засобу, утримує інваліда, проходить строкову військову службу або мобілізований, а також якщо проходить службу в районі проведення АТО.

  Окрім того, державний виконавець отримує право складати протокол і направляти його до суду для застосування до боржника адмінвідповідальності у вигляді суспільно корисних робіт, які оплачуватимуться. За шість місяців несплати аліментів боржнику можуть призначити такі роботи на строк від 120 до 240 годин. Як пояснили раніше в Мін’юсті, така норма буде застосовуватись до тих боржників, які не мають грошей, щоб сплатити аліменти. У разі ухилення від робіт боржника можуть заарештувати на строк до 15 діб.

  Також у законі є норма, за якою той з батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, втрачає право на згоду іншого з батьків на виїзд дитини за кордон на навчання, лікування чи відпочинок.

Міністр юстиції України Павло Петренко напередодні роз’яснив, що такі обмеження не будуть застосовувати назавжди.

«Обмеження будуть застосовуватися не постійно, не на все життя до котрогось із батьків, а виключно на той період, поки той з батьків, який має борг, не погасить повністю цей борг перед своєю дитиною», – зазначив урядовець.

Хто і скільки боргує

  Те, що в Україні дійсно існує велика проблема з невиплатою аліментів, підтверджують офіційні цифри. Так, за інформацією Мінсоцполітики, минулого року в Україні було відкрито понад 500 тисяч виконавчих проваджень щодо несплати аліментів. Сума коштів, яку не отримали діти, становить 2,4 мільярда гривень.

«Передбачені в законі санкції стосуються необов’язкових для життєдіяльності речей – наприклад, таких, як полювання. Якщо особа має кошти на полювання, яке не є дешевим, то в неї мали б знайтися кошти для того, щоб гідно забезпечити свою дитину», – заявила заступниця міністра соціальної політики Наталія Федорович.

Варто зазначити, що Мін’юст уже запустив публічний реєстр злісних неплатників аліментів.

Там оприлюднюватимуть списки тих, хто заборгував виплати за три місяці. За даними відомства, у цьому реєстрі вже 75 тис. записів.

Чи відповідають обмеження Конституції?

  Цей закон уже отримав чимало критики на свою адресу через те, що він може порушувати окремі права громадян. Юристи звертають увагу на широкі повноваження виконавчої служби, передбачені цим законом, що, ймовірно, може призвести до корупційних зловживань.

  Керівник Львівського центру прав людини Олександр Атаманюк по пунктах роз’яснив, які норми новоприйнятого закону дійсно порушують конституційні права громадян і можуть мати перспективу оскарження, а які навпаки якраз Основному закону відповідають:

– Ст. 22 Конституції гарантує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Разом із тим, ст. 33 Конституції допускає встановлення законом певних обмежень у перетині кордону. Тобто у випадку заборони особам, які мають борги з виплати аліментів, виїжджати за межі України конституційні норми не порушуються.

Інша ситуація з тимчасовим обмеженням боржника у праві користування транспортним засобом до погашення заборгованості зі сплати аліментів в повному обсязі. Це є пряме порушення ст. 41 Конституції, яка гарантує право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Тобто якщо громадянин має у власності автомобіль, то Конституція гарантує його право розпоряджатися і користуватися ним. А цей закон обмежує таке право. Тобто в цьому випадку норма Конституції порушується.

Щодо обмежень на полювання і користування зброєю, то тут очевидних порушень Конституції немає.

Тепер стосовно направлення на суспільно корисні роботи. Відповідно до ч. 12 с. 71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець має скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення і надсилає цей протокол на розгляд до суду. Тобто виконавець не приймає сам рішення про міру покарання, це питання вирішується все ж таки судом, а не виконавцем. Він тільки збирає матеріали, складає відповідний протокол і надсилає до суду.

Таким чином, єдиний момент, який боржник теоретично зможе оскаржувати, – це питання користування автомобілем, бо решта норм все-таки не суперечать Конституції. Закон є закон, він вступає в силу, і його виконують. Але якщо до когось застосують норму про заборону користування автомобілем, ця людина може звертатися до Конституційного суду. І, можливо, КСУ визнає цей пункт якраз таким, що не відповідає Конституції і що його треба скасувати.

25.01.2018

Співпраця із закордонними партнерами

  “Адвокатська компанія “Авелекс“, спільно із закордонними партнерами, за наявності підстав, гарантує стягнення в інтересах громадян України грошових сум за заподіяння смерті, ушкодження здоров’я в наслідок ДТП, нещасних випадків на виробництві та внаслідок протиправних діянь (злочинів).

Компанія “Авелекс” гарантує повний супровід та високу якість у відстоюванні інтересів наших клієнтів за кордоном”.
22.11.2017

Адвокати у Львові, адвокати Львів, юристи у Львові, юристи Львів, адвокатська допомога і захист, юридичні послуги, адвокати України

Адвокати у Львові, адвокати Львів, юристи у Львові, юристи Львів, адвокатська допомога і захист, юридичні послуги, адвокати України, консалтинг, маркетинг, фінансове та банківське право, цивільний, адміністративний, кримінальний процес … це далеко не повний перелік інтернет- запитів відповідь на які Ви зможете отримати в Адвокатської компанії «Авелекс” на цьому сайті а також в офісі компанії в Львові вулиця Шептицьких, 14.

15.02.2017

Адвокати у Львові, адвокати Львів, юристи у Львові, юристи Львів, адвокатська допомога і захист, юридичні послуги, адвокати України…

Адвокати у Львові, адвокати Львів, юристи у Львові, юристи Львів, адвокатська допомога і захист, юридичні послуги, адвокати України, консалтинг, маркетинг, фінансове і банківське право, цивільний, адміністративний, кримінальний процес… це лише невеликий перелік інтернет-запитів відповідь на які Ви зможете отримати у Адвокатської компанії “Авелекс” на цьому сайті а також у офісі Компанії в м.Львові вулиця Шептицьких, 14.

02.07.2016

До відома працівників правоохоронних органів України

Адвокатська компанія “АВЕЛЕКС” доводить до відома працівників правоохоронних органів, що провадять дізнання, досудове слідство, здійснюють прокурорський нагляд за дотриманням процесу під час кримінального провадження та провадження справ про адміністративні правопорушення, що фізичні особи, які уклали договір про надання правової допомоги за абонентськими програмами “СІМЕЙНІ АДВОКАТИ” та “ПРИВАТНІ АДВОКАТИ”, згідно положень вказаного договору, не можуть давати будь-які пояснення у відсутності адвоката Компанії. Така позиція не пов’язана з недовірою до правоохоронних органів, а покликана полегшити їм роботу, зробити її якіснішою, дотриматися прав та основоположних свобод людини. Просимо, у всіх випадках затримання Клієнтів Адвокатської компанії “АВЕЛЕКС”, повідомляти про це адвокатів компанії негайно. Сподіваємося на подальшу співпрацю з Вами у справі побудови правової держави в Україні. З повагою, адвокати Адвокатської компанії “АВЕЛЕКС”.

07.06.2016

Слухайте, щоб обміркувати

  Адвокатська компанія “АВЕЛЕКС” доводить до відома посольств, консульств, дипломатичних представників іноземних країн, акредитованих в Україні, що відповідно до абонентської програми “МІЖНАРОДНІ АДВОКАТИ” кожний громадянин і підданий Вашої держави, кожний правовий інтерес юридичної особи з іноземним капіталом, може отримати належну адвокатську допомогу та захист прав, свобод та законних інтересів в Україні.

25.01.2016

Адвокатська компанія “АВЕЛЕКС” оголошує конкурс на заміщення вакантної посади помічника адвоката.

Адвокатська компанія “АВЕЛЕКС” завершує конкурс на заміщення вакантної посади помічника адвоката. Вимоги до кандидатів: вища юридична освіта, відсутність обмежень визначених Законом України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” та Правилами адвокатської етики. Конкурсанти складатимуть психологічні тести, а також тести на рівень IQ. Бажане знання іноземних мов.
З особами, які успішно пройдуть конкурс, буде укладено довгостроковий контракт. Помічники адвокатів регулярно проходитимуть тренінги, навчання, семінари, братимуть участь у наукових, правових та ділових конференціях в Україні та за кордоном.