Новини

Закон про аліменти: основні санкції проти боржників

Які обмеження передбачає закон

  Відповідно до новоприйнятого закону, розпочинає діяти спрощена процедура заборони виїзду за кордон для тих батьків, які понад 6 місяців сукупно не сплачують аліменти своїй дитині. Рішення про таку заборону має приймати Державна виконавча служба.

  Передбачені обмеження у праві користування транспортними засобами, у праві на полювання та використання зброї. Однак щодо обмеження користування авто передбачені винятки. Зокрема, ця санкція не буде застосовуватися, якщо неплатник заробляє на життя за допомогою транспортного засобу, утримує інваліда, проходить строкову військову службу або мобілізований, а також якщо проходить службу в районі проведення АТО.

  Окрім того, державний виконавець отримує право складати протокол і направляти його до суду для застосування до боржника адмінвідповідальності у вигляді суспільно корисних робіт, які оплачуватимуться. За шість місяців несплати аліментів боржнику можуть призначити такі роботи на строк від 120 до 240 годин. Як пояснили раніше в Мін’юсті, така норма буде застосовуватись до тих боржників, які не мають грошей, щоб сплатити аліменти. У разі ухилення від робіт боржника можуть заарештувати на строк до 15 діб.

  Також у законі є норма, за якою той з батьків, хто ухиляється від сплати аліментів, втрачає право на згоду іншого з батьків на виїзд дитини за кордон на навчання, лікування чи відпочинок.

Міністр юстиції України Павло Петренко напередодні роз’яснив, що такі обмеження не будуть застосовувати назавжди.

«Обмеження будуть застосовуватися не постійно, не на все життя до котрогось із батьків, а виключно на той період, поки той з батьків, який має борг, не погасить повністю цей борг перед своєю дитиною», – зазначив урядовець.

Хто і скільки боргує

  Те, що в Україні дійсно існує велика проблема з невиплатою аліментів, підтверджують офіційні цифри. Так, за інформацією Мінсоцполітики, минулого року в Україні було відкрито понад 500 тисяч виконавчих проваджень щодо несплати аліментів. Сума коштів, яку не отримали діти, становить 2,4 мільярда гривень.

«Передбачені в законі санкції стосуються необов’язкових для життєдіяльності речей – наприклад, таких, як полювання. Якщо особа має кошти на полювання, яке не є дешевим, то в неї мали б знайтися кошти для того, щоб гідно забезпечити свою дитину», – заявила заступниця міністра соціальної політики Наталія Федорович.

Варто зазначити, що Мін’юст уже запустив публічний реєстр злісних неплатників аліментів.

Там оприлюднюватимуть списки тих, хто заборгував виплати за три місяці. За даними відомства, у цьому реєстрі вже 75 тис. записів.

Чи відповідають обмеження Конституції?

  Цей закон уже отримав чимало критики на свою адресу через те, що він може порушувати окремі права громадян. Юристи звертають увагу на широкі повноваження виконавчої служби, передбачені цим законом, що, ймовірно, може призвести до корупційних зловживань.

  Керівник Львівського центру прав людини Олександр Атаманюк по пунктах роз’яснив, які норми новоприйнятого закону дійсно порушують конституційні права громадян і можуть мати перспективу оскарження, а які навпаки якраз Основному закону відповідають:

– Ст. 22 Конституції гарантує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Разом із тим, ст. 33 Конституції допускає встановлення законом певних обмежень у перетині кордону. Тобто у випадку заборони особам, які мають борги з виплати аліментів, виїжджати за межі України конституційні норми не порушуються.

Інша ситуація з тимчасовим обмеженням боржника у праві користування транспортним засобом до погашення заборгованості зі сплати аліментів в повному обсязі. Це є пряме порушення ст. 41 Конституції, яка гарантує право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Тобто якщо громадянин має у власності автомобіль, то Конституція гарантує його право розпоряджатися і користуватися ним. А цей закон обмежує таке право. Тобто в цьому випадку норма Конституції порушується.

Щодо обмежень на полювання і користування зброєю, то тут очевидних порушень Конституції немає.

Тепер стосовно направлення на суспільно корисні роботи. Відповідно до ч. 12 с. 71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець має скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 183 Кодексу України про адміністративні правопорушення і надсилає цей протокол на розгляд до суду. Тобто виконавець не приймає сам рішення про міру покарання, це питання вирішується все ж таки судом, а не виконавцем. Він тільки збирає матеріали, складає відповідний протокол і надсилає до суду.

Таким чином, єдиний момент, який боржник теоретично зможе оскаржувати, – це питання користування автомобілем, бо решта норм все-таки не суперечать Конституції. Закон є закон, він вступає в силу, і його виконують. Але якщо до когось застосують норму про заборону користування автомобілем, ця людина може звертатися до Конституційного суду. І, можливо, КСУ визнає цей пункт якраз таким, що не відповідає Конституції і що його треба скасувати.

02.07.2018